Urzad Miejski Strzelno
Drukuj artykuł
Zamknij okno
Aktualności » Gminne

,,Strzelnianin"


„Strzelnianin”

    W styczniu br. Urząd Miejski wydał jednodniówkę pt. „Strzelnianin”. To okolicznościowe wydawnictwo ukazało się w związku z przypadającymi 9 listopada 2012 r. rocznicami wydania pierwszych numerów „Nadgoplanina” i „Wieści ze Strzelna”. W Słowie wstępnym czytamy m.in.:
    Dnia 9 listopada 2012 roku minęła 125 rocznica ukazania się pierwszego numeru „Nadgoplanina”, wówczas jedynego polskiego czasopisma prowincjonalnego w zaborze pruskim. Tego dnia minęła również 25 rocznica wydania jednodniówki „Wieści ze Strzelna”. „Niniejsze wydawnictwo – czytamy w słowie „Od wydawcy” – ma na celu uczczenie setnej rocznicy ukazania się w naszym grodzie pierwszego numeru czasopisma »Nadgoplanin«”. W kolejnych latach „Wieści ze Strzelna” przekształciły się w periodyk, który odegrał istotną rolę w życiu społeczno-kulturalnym miasta i okolicy. 
    Te prasowe rocznice skłoniły nas do przygotowania jubileuszowego wydawnictwa pod tytułem „Strzelnianin”. W głównej mierze jest ono poświęcone „jubilatom”, w związku jednak z tym, że na przestrzeni dziejów w Strzelnie wydawano także szereg innych czasopism, postanowiliśmy choćby zasygnalizować ten fakt. […]. 
    W celu przywołania „ducha epoki” na stronach „Strzelnianina” znajdzie Czytelnik wybrane ogłoszenia reklamowe i anonse, zamieszczone na łamach „Nadgoplanina” w latach 1887-1890.
 
    Egzemplarze tego dwudziestostronicowego, bezpłatnego wydawnictwa są dostępne w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz Urzędzie Miejskim w Strzelnie.
    Zapraszamy do lektury.

Redaktor: Piotr Łuczak Źródło: Rafał Budny
Utworzony: 2013-02-04 07:46:12 Ostatnia zmiana: 2013-02-04 08:31:37