Urzad Miejski Strzelno Wyszukiwane słowo:


Licznik odwiedzin
6893462
od 02 marca 2005Aktualności » Kulturalne

Narodowe Święto Niepodległości w Strzelnie

       Narodowe Święto Niepodległości w Strzelnie

    Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Strzelnie rozpoczęto od wywieszenia flag. Uczyniono to już w przeddzień, a także z samego rana 11 listopada. Miasto przybrało odświętne barwy, choć wbrew statystykom, u większości naszych mieszkańców ten piękny zwyczaj czczenia świąt narodowych biało-czerwoną jakoś nie wszedł w nawyk. Przed godz. 11:00 delegacje zakładów i instytucji, a także organizacji pozarządowych oraz kilkudziesięciu mieszkańców zebrało się pod pomnikiem nagrobnym powstańców wielkopolskich na starej strzeleńskiej nekropolii przy ul. Kolejowej.

    Punktualnie o 11:00 zawyły w mieście syreny, orkiestra dęta OSP w Strzelnie odegrała hymn państwowy, a liczne sztandary pochyliły się w pokłonie bohaterom. W kilku słowach burmistrz Ewaryst Matczak powitał zebranych, pośród którymi znajdowali się: druh Gwidon Trzecki prezes ZKRPiBWP, wicemarszałek Dariusz Kurzawa, wicestarosta Krzysztof Szarzyński, przewodniczący RM Piotr Pieszak oraz dziekan i proboszcz strzeleński ks. kan. Otton Szymków. Miłym widokiem był udział całych rodzin, nawet z dziećmi w wózkach oraz dużej grupy rowerzystów z Oddziału PTTK, która po tej części uroczystości wzięła udział w Niepodległościowym Rajdzie Rowerowym.

    W wystąpieniu okolicznościowym historyk Marian Mikołajczak mówił o pierwszych dniach wolnej Polski oraz o Jej zmaganiach w pokonywaniu przeciwności. Nawiązał również do dnia dzisiejszego do zachowań elit politycznych, które jakże odbiegają od tych sprzed 97 lat. Ks. kan. O. Szymków odmówił modlitwę za poległych bohaterów oraz za wszystkich uczestników wydarzeń lat 1918-1920. U stóp grobu powstańców wielkopolskich liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

    Po tej części uroczystości świętujący Narodowe Święto Niepodległości udali się w korowodzie prowadzonym przez orkiestrę OSP do bazyliki św. Trójcy, gdzie ks. kan. O. Szymków odprawił mszę św. za Ojczyznę i Gminę. Podczas liturgii śpiewał Chór Harmonia i grała orkiestra. Na zakończenie mszy św. M. Mikołajczak w ramach inauguracji jesienno-zimowych spotkań Klubu Rolnika przy PULS-ie. Tym razem mówił o zbliżającej się w przyszłym roku 1050 rocznicy Chrztu Polski. Wieczorem o godz. 19:00 w sali Domu Kultury odbyła się akademia patriotyczna w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół ze Strzelna.

Redaktor:

Adam Czaplicki

Ilość wyświetleń:

2866

Źródło:

Marian Przybylski

Ostatnia zmiana:

2015-11-17 08:00:59

Utworzony:

2015-11-16 13:35:44

Historia zmian


Sputnik Software