Urzad Miejski Strzelno Wyszukiwane słowo:


Licznik odwiedzin
6897691
od 02 marca 2005Aktualności » Gminne

Wędrownicza Watra

 

Czuwaj!

Wędrownicza Watra to coroczna impreza dla harcerzy w wieku 16-21 lat, która polega na pięciodniowej wędrówce przez wybrane województwo i kończy się ogólnopolskim zlotem, który w tym roku odbędzie się w Pólku pod Koronowem.

Nasza kujawsko-pomorska trasa nazywa się "Bursztynowym Szlakiem" i utrzymana będzie w słowiańskich klimatach. Będziemy wędrować przez Mogilno, Strzelno, półwysep Potrzymiech, Kruszwicę oraz Inowrocław. Gościć nas będą Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku, Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Mogilnie, Gimnazjum im. Jana Dałkowskiego w Strzelnie, Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Rysiówka" na półwyspie Potrzymiech, Mysia Wieża i Wystawa Archeologiczna w Kruszwicy oraz Gimnazjum nr 1 im. św. Wojciecha w Inowrocławiu. Strojów słowiańskich użyczył nam Prasłowiański Gaj z Łojewa.

Wybraliśmy taką tematykę, ponieważ w większości należymy do 1 Wielopoziomowej Drużyny Puszczańskiej "Ostoja", która działa na zasadach słowiańskiego rodu. Drużyny puszczańskie charakteryzują się tym, że większość zbiórek odbywa się w terenie, a działaniem chcą przywrócić przedwojenne tradycje harcerskie, poczucie służby i patriotyzmu, a nie promowane wszędzie: zabawę i konsumpcję.

Więcej o trasie można poczytać na facebooku https://www.facebook.com/bursztynowymszlakiem

Zapraszamy również do polubienia strony naszej drużyny https://www.facebook.com/1WDPOstoja


Wędrowników wzywa się w tym roku do działania słowami:

"Czas wyjść z harcówki, rozejrzeć się dookoła, pomyśleć, co jest Twoim marzeniem i zacząć to realizować. Nie jutro, nie za miesiąc – DZISIAJ. Podczas tegorocznej Wędrowniczej Watry chcemy zainspirować Was do działania. Do robienia rzeczy wielkich, podejmowania wyzwań i spełniania marzeń. Wiek wędrowniczy jest najwspanialszym czasem do realizowania swoich pomysłów, skupiania się na potrzebach swoich i najbliższego otoczenia. To Wasz czas! Nie zmarnujcie go i zacznijcie od teraz. Życie nie poczeka, aż zdobędziecie się na odwagę, by zrobić ten pierwszy krok."

Oprócz zwiedzania ciekawych obiektów, podziwiania pięknych terenów nasi uczestnicy będą poszukiwać pomników przyrody, poznawać okolicznych mieszkańców, a także przeżywać ciekawe przygody, m.in. na statek, którym będą podróżować napadną słowiańscy piraci, czyli chąśnicy. Przez cały czas trwania wędrówki naszą trasą trwać będzie finansowa gra strategiczna, której główną walutą będą Bursztynki, które będzie się zdobywało za punktualność, ciekawe relacje, zdrowe odżywianie, zachowanie ciszy nocnej oraz porządku. Ale jak to w życiu bywa, to co się wypracuje można łatwo stracić, i tak dwa razy dziennie na apelu porannym i wieczornym będzie się odbywało Spotkanie z Losem, który za pomocą kostek do gry określi ile dany patrol straci Bursztynków na skutek takich przygód jak Atak Dzikich Pszczół, Drogę Przez Bagna czy po prostu Psoty Złośliwego Skrzata...

Dewizą wędrowników jest:

WYJDŹ W ŚWIAT, POMYŚL, POMÓŻ - DZIAŁAJ!

Dlatego oprócz wędrówki, zadań, które rozwijają młody umysł nasi wędrownicy będą mieć również możliwość realizacji służby dla społeczeństwa. Na ognisku w Mogilnie i świeczkowisku w Strzelnie towarzyszyć nam będą dzieci z tych miejscowości, które będą mogły poznać harcerskie gry i piosenki, a dzięki temu być może wstąpią do drużyn harcerskich gdzie będą rozwijały swoje pasje i zgłębiały skautowe tajemnice. Oprócz tego w Strzelnie przewidziany jest czas na bardziej bezpośrednią służbę. Miejski Ośrodek pomocy Społecznej wytypował rodziny, starsze osoby, którym nasze patrole pomogą w różnych czynnościach, od domowych po remontowe.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nas w tym trudnym do zrealizowania przedsięwzięciu i gorąco się polecamy na przyszłość.

Z Błękitnym Niebem,

                                                                                                        pwd. Irena "Sowa" Borucka

 

 

 Lista załączonych plików      
Plan watry (446.5kB) pobierz pokaż

Redaktor:

Adam Czaplicki

Ilość wyświetleń:

3040

Źródło:

Adam Czaplicki

Ostatnia zmiana:

2015-08-13 07:48:44

Utworzony:

2015-08-12 14:52:40

Historia zmian


Sputnik Software