Urzad Miejski Strzelno Wyszukiwane słowo:


Licznik odwiedzin
6896166
od 02 marca 2005Aktualności » Gminne

Uroczystości 8 maja

Największym grzechem narodu jest grzech zapomnienia. Największą jego mądrością jest historia. Naród Polski doczekał się historii bogatej, znającej smak pogardy, terroru, wielu klęsk ale i zwycięstwa. Historii zmagań o wolność i godność narodową.

II wojna światowa zapisała się w kartach historii jako największy i najkrwawszy konflikt. W walkach prowadzonych na terenie Europy, Azji i Afryki, zginęło albo zaginęło 55 mln. osób.

Ten dramat narodów zakończył się późnym wieczorem 8 maja 1945 r. w Berlinie, gdzie podpisano bezwarunkową kapitulację hitlerowskich Niemiec. Dokument zawarty został przed przedstawicielami trzech mocarstw sojuszniczych – USA, Wielkiej Brytanii i ZSRR.  W Związku Radzieckim był to już 9 maj. Od roku 1945 w Polsce Dzień Zwycięstwa był obchodzony 9 maja jako Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności. Dopiero ustawa sejmowa z 24 kwietnia 2015 r. ustanowiła 8 maja Narodowym Dniem Zwycięstwa „w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami”. Po przyjęciu przez Sejm RP wspomnianej ustawy, swoje ubolewanie wyraziło rosyjskie MSZ. Jego przedstawiciel, Aleksander Łukaszewicz, oświadczył, iż „Moskwa wyraża żal z powodu podejmowanych przez polski Sejm prób przeniesienia świętowania Dnia Zwycięstwa z 9 na 8 maja oraz prób rewizji historycznego wkładu narodów rosyjskiego i polskiego w zwycięstwo w II wojnie światowej”.

Decyzją polskiego parlamentu jeszcze w tym roku rocznica zakończenia wojny obchodzona jest 8 maja, gdyż - jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy - „nie ma powodu, aby w Polsce przyjmować obowiązującą w ZSRR wykładnię zakończenia wojny, należy pamiętać, że zakończenie II wojny światowej w Europie - w przypadku państw zajętych przez Armię Czerwoną, w których ustanowiono następnie niepochodzące z wyboru rządy i niedemokratyczny system polityczny - trudno uznać jako triumf wolności”.

W czasie II Wojny Światowej śmierć poniosło 6 mln. obywateli polskich. Rezultatem wojny było również trwałe kalectwo 600 tys. osób. Około 80 procent strat w ludziach przypadło na ludność miejską.  II Wojna Światowa to nie tylko straty materialne i ludzkie, ale także ogromny wstrząs moralny. Wojna pokazała mroczną stronę ludzi: zabijanie w przemyślany sposób na masową skalę, poniżanie i pogardę dla człowieka oraz pogwałcenia jego praw. Żyjącym i nieżyjącym ofiarom wojny winni jesteśmy pamięć.

Dzisiejsza uroczystość zobowiązuje do wspomnienia żołnierzy, którzy złożyli życie w obronie Ojczyzny. Tej ofiarnej krwi napiły się również ziemie kujawskie. Tu ginęli nasi dziadowie, ojcowie, bracia i siostry. Złóżmy hołd i oddajmy honor wszystkim poległym, szczególnie tym, którzy spoczywają w anonimowych, zapomnianych mogiłach na kujawskiej ziemi.

Chwała Bohaterom!!!

 

 

Redaktor:

Adam Czaplicki

Ilość wyświetleń:

2709

Źródło:

Jarosław Marek

Ostatnia zmiana:

2015-05-11 08:23:35

Utworzony:

2015-05-11 08:02:21

Historia zmian


Sputnik Software