Urzad Miejski Strzelno Wyszukiwane słowo:


Licznik odwiedzin
6896130
od 02 marca 2005Aktualności » Gminne

,,Powrót Dowódcy"

„Powrót Dowódcy”
    W związku ze zbliżającą się 95. rocznicą zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, gnieźnieńskie oraz inowrocławskie koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego organizują uroczystość sprowadzenia szczątków kpt. Pawła Cymsa z Bystrej ( woj. Śląskie) do rodzinnego Gniezna.
    Projekt ten nazwany został „Powrót Dowódcy”. Od samego początku zamysłem był charakter uroczystości z ceremoniałem wojskowym, który zaakceptował Szef Sztabu Generalnego, oferując szeroką pomoc oraz zaangażowanie ze strony Wojska Polskiego. Także pozytywnie została uwzględniona prośba o honorowy patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i być może obecność Głowy Państwa na uroczystościach w Gnieźnie. Przedsięwzięcie „Powrót Dowódcy”, to projekt rzecz by można ogólnopolski, bowiem w ramach którego uroczystości odbędą się w trzech miejscach: Bystra – pożegnanie kpt. Cymsa, Inowrocław – tu zostanie na początek przywieziona trumna ze szczątkami, a na koniec Gniezno i uroczysta msza odprawiana przez Prymasa Polski i pochówek w Akropolu Bohaterów. Jednym z miast wyzwolonych przez powstańców kpt. Pawła Cymsa było Strzelno.
    W Strzelnie w dniu 27 grudnia o godz. 13.15 przy bramie wejściowej na stary cmentarz przy ul. Kolejowej zatrzyma się konwój wojskowy ze szczątkami kpt. Pawła Czymsa w celu oddania hołdu.
    Wszystkich chętnych zapraszamy.

Redaktor:

Piotr Łuczak

Ilość wyświetleń:

1408

Źródło:

Rafał Cyms

Ostatnia zmiana:

2013-12-24 09:04:19

Utworzony:

2013-12-24 08:03:06

Historia zmian


Sputnik Software