Urzad Miejski Strzelno Wyszukiwane słowo:


Licznik odwiedzin
6816282
od 02 marca 2005Aktualności » Kulturalne

Wazon, wiatrak i zegar

Wazon, wiatrak i zegar  

    Wiosną tego roku spod drukarskiej prasy wyszła książka pt. Pamiątka po prababci, pamiątka po pradziadku (Bydgoszcz 2012), będąca zbiorem prac laureatów VIII Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Zabytki naszego regionu”. Książka ta – czytamy w słowie wstępnym – jest prezentacją prac laureatów konkursu adresowanego do młodzieży gimnazjalnej i licealnej, a popularyzującego historię regionu i jego lokalnych społeczności, zarówno w aspekcie dziedzictwa materialnego, jak i duchowego. Uczniowie podjęli niełatwy temat określony hasłem: „Pamiątka po prababci, pamiątka po pradziadku”. W ten sposób uwaga młodych entuzjastów historii skierowała się na tory bliższe wartościom duchowym. Materialne ślady przodków stały się pretekstem sięgnięcia do rodzinnych wspomnień i związanych z nimi emocji. Konkurs został rozstrzygnięty w czerwcu 2012 roku, a jego organizatorem był Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki „Stara Ochronka” w Bydgoszczy. 
    Wśród laureatów, których prace opublikowano w książce są osoby, uczące się w Liceum Ogólnokształcącym w Strzelnie. Marta Hałupka w pracy Wazon porcelanowy mojej prababci wspomniała swoją prababcię i pamiątkę po niej – wazon z białej, rosenthalowskiej porcelany, pięknie złocony, który ma około 100 lat. Weronika Łykowska w Wiatraku pradziadka przedstawiła historię nabycia i użytkowania przez jej przodków wiatraka w Młynach, który po części stoi w tej miejscowości do dzisiaj. Praca trzeciej z laureatek, Anny Piaskowskiej – Zegar ścienny, dotyczy zegara wiszącego, którego obudowa wykonana jest z barwionego drewna mahoniowego; zegar był jednym z prezentów ślubnych, jakie w 1933 roku otrzymali jej pradziadkowie – Ignacy i Barbara. Opiekunem licealistek była Renata Lepsza.
    Zapewne dostęp do książki Pamiątka po prababci, pamiątka po pradziadku będzie utrudniony – nakład to 500 egzemplarzy, ale warto poszperać po księgarniach czy bibliotekach, żeby poznać interesujące prace Marty, Weroniki i Ani.

Redaktor:

Piotr Łuczak

Ilość wyświetleń:

2151

Źródło:

Rafał Budny

Ostatnia zmiana:

2013-05-31 08:02:19

Utworzony:

2013-05-31 08:01:10

Historia zmian


Sputnik Software