Urzad Miejski Strzelno Wyszukiwane słowo:


Licznik odwiedzin
6827074
od 02 marca 2005Aktualności » Gminne

Zmarł Honorowy Obywatel Miasta Strzelna lek. med. Ryszard Cyba


Zmarł Honorowy Obywatel Miasta Strzelna lek. med. Ryszard Cyba

   
 8 czerwca 2012 r. w wieku 72 lat zmarł Honorowy Obywatel Miasta Strzelna, wieloletni wiceprezes TMMS lekarz medycyny Ryszard Cyba
Małżonce i córkom oraz najbliższej rodzinie składamy z głębi serca płynące wyrazy współczucia.

Władze Samorządowe Gminy Strzelno 

    Doktor Ryszard Cyba jest uznanym autorytetem moralnym, o szczególnie trwałym i niepowtarzalnym wkładzie w historię, rozwój, znaczenie i sławę miasta, jak również w utrwalanie, rozwijanie i aktualizację humanistycznych treści i idei zawartych w wielowiekowym dorobku Strzelna.
    Postać o wielkim sercu, niezłomności i uczciwości w godnym postępowaniu. Przed ponad 80-ciu laty pierwszym strzelnianinem, któremu taki tytuł nadano, był również lekarz, wielki społecznik i organicznik, patriota oraz obrońca Polskości, doktor Jakub Cieślewicz. To zapewne w nim upatrzył sobie nasz bohater wzorzec postępowania. 
    
Studiując biogramy obojga społeczników znajdujemy ogromne podobieństwa. Obaj godnymi są tytułu Judyma, obaj nieśli nadzieję ku wolności. Doktor Cieślewicz przeprowadził strzelnian przez granicę dwóch epok: czasów końca zaborów w czasy rodzącej się II Rzeczypospolitej. Identycznie postąpił doktor Cyba wyprowadzając nas z epoki totalitaryzmu w czas rodzącej się demokracji i wolnej III Rzeczypospolitej. A kiedy już nastał czas budowy społeczeństwa obywatelskiego, czas umacniania demokracji razem z ludźmi dobrej woli odtwarzał samorząd gminny i powiatowy. Wiele dzieł pozostawił po sobie.
    
Z urodzenia Wielkopolanin, syn niezłomnego i bohaterskiego oficera Wojska Polskiego, jeńca oflagu, dyrektora liceum w Ostrowie Wielkopolskim. Z wyboru Kujawiak, lekarz społecznik, od 1972 r. mieszkaniec Strzelna, który serce i wiedzę oddał temu miastu i żyjącym na tej ziemi, ludziom. Spośród współczesnych, doktor Cyba zasłużył sobie najbardziej na chwałę.
    
Swoim życiem dał świadectwo człowieka dobrego, służącego swą wiedzą mieszkańcom całego regionu pogranicza kujawsko-wielkopolskiego. Był to człowiek pracowity, uczciwy, kochający Boga i bliźniego, lekarz Judymowi podobny. Społecznik bez granic oddany miastu, parafii i sprawom obywatelskim, do tego kochający mąż i ojciec, przyjaciel niezliczonej liczby ludzi dobrej woli.

Pogrzeb śp. Ryszarda Cyby odbędzie się w środę 13 czerwca 2012 r. w Strzelnie.

O godz. 12:00 - msza św. w bazylice św. Trójcy, po której nastąpi ceremonia pogrzebowa na cmentarzu przy ul. Kolejowej w Strzelnie

    W dniach 12 - 14 czerwca 2012 roku w Urzędzie Miejskim w Strzelnie w sali numer 5 wystawiona została Księga Kondolencyjna, do której mogą wpisywać się wszystkie osoby pragnące w ten sposób wyrazić swój żal. 
Redaktor:

Piotr Łuczak

Ilość wyświetleń:

2178

Źródło:

Marian Przybylski

Ostatnia zmiana:

2012-06-13 15:31:41

Utworzony:

2012-06-11 16:27:13

Historia zmian


Sputnik Software