Urzad Miejski Strzelno Wyszukiwane słowo:


Licznik odwiedzin
6827101
od 02 marca 2005Aktualności » Gminne

,,Jak zostać średniowiecznym wojem"
,,Jak zostać średniowiecznym wojem"
    W dniu 23 kwietnia 2012 r. przy naszym romańskim muzeum rozpoczną się po raz pierwszy zorganizowane warsztaty historyczne dla dzieci ,,Jak zostać średniowiecznym wojem". Warsztaty te poprowadzi niezwykle doświadczony, mający za sobą kilka występów telewizyjnych Pan Maciej Kuźniewski z Gniezna - założyciel i dowódca Grupy Widowisk Historycznych "COMES" z
Gniezna. Oferta warsztatów skierowana jest do dzieci w wieku od 7 do 14 lat - głównie chłopców.     
    Charakter sekcji jest interdyscyplinarny, łączyć w sobie będzie zagadnienia historii, rekreacji, ekologii i turystyki kulturowej regionu pierwszych Piastów. Zajęcia będą prowadzone w grupie 20 osobowej, od kwietnia do września, 6 dni zajęć po kilka godzin. Zajęcia planujemy w następujących terminach: 23-04, 26-05, 11-06, 09-07, 06-08, 10-09. Podczas warsztatów dzieci otrzymają bezpłatnie narzędzia walki (pałki, dzidy, miecze, tarcze, itp.), natomiast rodzice wykonają średniowieczne stroje dla uczestników warsztatów.

Po utworzeniu grupy odbędą się pierwsze zajęcia mające na celu wprowadzenie w epokę historyczną (pogadanki, wizyta w muzeum, itp.).
Następnie podczas zajęć dzieci dowiedzą się o zwyczajach i obrzędach w średniowieczu oraz jak wyglądali wojowie (zajęcia o charakterze plastycznym); samodzielnie będą wykonywali przedmioty z drzewa, skóry - ozdoby, amulety, paski, krajki, torebki, itp.; będzie nauka życia w
obozowisku (przygotowywanie podpłomyków, rozpalanie ognia, itp.), gry i zabawy zręcznościowe oraz elementy musztry (przemarsze, szyki, asysty honorowe, itp.); a także nauka podstaw fechtunku, szermierki i szkolenie łucznicze.
Na koniec warsztatów odbędzie się egzamin z posiadanej wiedzy i umiejętności oraz uroczyste pasowanie i inicjacja wojów według specjalnego scenariusza. Uczestnicy otrzymają także pamiątkowe dyplomy oraz skromne nagrody za uczestnictwo w warsztatach.
    Zapraszamy wszystkich chętnych chłopców szkół podstawowych i gimnazjalnych do udziału w tym wydarzeniu historyczno-kulturalnym.  Mamy nadzieję, że szerokie spektrum i różnorodność planowanych zajęć powinny przyczynić się do atrakcyjności takiej właśnie formy spędzania wolnego czasu. Zapisy przyjmuje na wzgórzu św. Wojciecha przewodnik-kustosz Damian Rybak w muzeum w godz. 9.00 – 17.00 (ankiety można wysłać również na email: muzeumstrzelno@wp.pl lub damianrstrzelno@wp.pl). 
    Warsztaty historyczne zostały dofinansowane przez Starostwo Powiatowe w Mogilnie. Partnerzy w realizacji: Dom Pomocy Społecznej w Siemionkach, PTTK im. A.Słowińskiego w Strzelnie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Strzelnie, Towarzystwo Miłośników Miasta Strzelna, Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób z Zaburzeniami Psychicznymi "Szansa".Lista załączonych plików      
Ankieta osobowa Warsztaty historyczne (1.7MB) pobierz pokaż

Redaktor:

Piotr Łuczak

Ilość wyświetleń:

1843

Źródło:

Damian Rybak

Ostatnia zmiana:

2012-04-03 12:56:51

Utworzony:

2012-04-03 12:43:57

Historia zmian


Sputnik Software