Urzad Miejski Strzelno Wyszukiwane słowo:


Licznik odwiedzin
6901070
od 02 marca 2005Aktualności » Gminne

Pielgrzymka do Włoch


Pielgrzymka do Włoch

Stodoły - Italia Primavera

    Parafia p.w. św. Wojciecha w Stodołach wraz z biurem turystyczno-pielgrzymkowym ,,FRATER” zorganizowała pielgrzymkę: Wiedeń – Asyż – Monte Cassino – Rzym- Watykan – Padwa – Wenecja.
    Grupa pątników z parafii w Stodołach uczestniczyła w pielgrzymce do Włoch, która odbyła się w dniach od 19 do 26 sierpnia 2010 r.
Pielgrzymi zwiedzili Wiedeń – stolicę Austrii po czym przejechali przez piękne widokowo Alpy Austriackie do Italii. Tam poznali jedno z najbardziej uroczych miast Włoch – Asyż, miejsce ur. św. Franciszka i św. Klary. Zwiedzili Bazylikę św. Franciszka z kryptą, w której złożono ciało świętego i Bazylikę św. Klary, gdzie w kościele podziemnym znajdują się relikwie Świętej. Asyż ogłoszony Miastem Pokoju, to miejsce spotkań nie tylko katolików, ale wyznawców wszystkich religii świata.
Freski, które zdobią bazylikę pozwoliły nie tylko zapoznać się ze scenami z życia św. Franciszka, ale także docenić kunszt malarstwa znakomitych malarzy: Giotta, Cimabuego i Martiniego. Tam w jednej z kaplic, proboszcz parafii Stodoły, Ks. Ryszard Fluder odprawił mszę św. 
    Następnego dnia pielgrzymi udali się do Castel Gandolfo, letniej rezydencji Papieża, gdzie pod przewodnictwem Ojca Świętego Benedykta XVI odmówiono Anioł Pański. Po spotkaniu z  Ojcem Świętym pątnicy udali się autokarem na wzgórze w Apeninie Środkowym - Monte Cassino, tam zwiedzili muzeum, a następnie klasztor Benedyktynów i cmentarz poległych w walkach o Rzym w 1944 r. Tam złożono wiązankę kwiatów na grobie generała dywizji Władysława Andersa, po czym ks. Ryszard Fluder odprawił mszę św. w hołdzie poległych tam żołnierzy. 
    Następny dzień pielgrzymowania, to zwiedzanie Wiecznego Miasta, stolicy Włoch –Rzymu. Tam w Watykanie  zwiedzono Bazylikę św. Piotra, a w niej pielgrzymi modlili się przy grobie Jana Pawła II. Rzym jest to bez wątpienia jeden z największych ośrodków turystyki, a zarazem celem pielgrzymek z całego świata. Rzym, jak żadne inne miasto, przechował niezwykłe dziedzictwo przeszłości. Pątnicy zwiedzili również Rzym starożytny: Panteon, Koloseum, Forum Romanum. Poznali zabytkowe centrum Rzymu m.in. Rzym barokowy: Pizza Navona, Schody Hiszpańskie i Fontannę Di Trevi. Zwiedzono również Bazylikę św. Pawła, gdzie została odprawiona msza św. przez organizatora pielgrzymki. Następnym miejscem pielgrzymowania była Padwa, gdzie zwiedzanie miasta rozpoczęto od przejścia przez największy plac miejski we Włoszech, tzw. Prato della Valle. Zwiedzono najsławniejszą romańsko-bizantyjską świątynię świata chrześcijańskiego – bazylikę św. Antoniego, zwaną ,,Cudem Padwy” z sarkofagiem świętego oraz kaplicę polską. Podczas spaceru po mieście zobaczyli najstarszy po bolońskim uniwersytet we Włoszech, renesansowe śródmieście i Pałac Rozumu. 
    Ostatnim dniem pielgrzymowania była Wenecja – miasto zbudowane na 118 wyspach. Statkiem patnicy dotarli do historycznego centrum Wenecji. Zobaczyli tam Plac św. Marka, naczelną siedzibę Republiki Weneckiej – Pałac Dożów wraz ze słynnym Mostem Westchnień, Bazylikę św. Marka Ewangelisty, patrona Wenecji. Tam również pielgrzymi uczestniczyli we mszy św., którą poprowadził ks. Ryszard Fluder. Pielgrzymi zobaczyli również Dzwonnicę , Wieżę Zegarową oraz najpiękniejszy spośród 400 weneckich mostów - Proste Rialto.
    Po ośmiodniowym pielgrzymowaniu, pątnicy pełni wrażeń, zdrowi i szczęśliwi wrócili do swych rodzin.

                                                                       

Redaktor:

Piotr Łuczak

Ilość wyświetleń:

2992

Źródło:

Grażyna Adamska

Ostatnia zmiana:

2010-09-01 08:37:06

Utworzony:

2010-09-01 08:01:29

Historia zmian


Sputnik Software