Urzad Miejski Strzelno Wyszukiwane słowo:


Licznik odwiedzin
6894359
od 02 marca 2005Aktualności » Gminne

Spalanie śmieci w domuSpalanie śmieci w domu
 

    Spalanie śmieci w domu to problem, który powraca co roku wraz z nadejściem sezonu grzewczego. Z kominów domów, które posiadają własne systemy ogrzewania, wydobywa się wtedy charakterystyczny dym i nieprzyjemny kwaśny zapach. Przypominamy mieszkańcom o obowiązującym zakazie spalania odpadów w kotłowniach domowych. Spalanie m.in odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, głównie butelek typu PET, worków foliowych, starych mebli, butów, drewna lakierowanego, wielomateriałowych opakowań po sokach, mleku, odpadów gumowych jest źródłem wielu  niebezpiecznych zanieczyszczeń.
    Podczas spalania z kominów wydobywają się toksyczne związki chemiczne takie jak: dioksyny, chlorowodór, cyjanowodór, fenole, benzen, formaldehyd oraz metale ciężkie, które nieodwracalnie niszczą nasze zdrowie. Substancje te zanieczyszczają środowisko i  są przyczyną występowania alergii, chorób krążenia, obniżają naszą odporność, mogą również generować choroby nowotworowe, które coraz częściej występują u dzieci. Lekkomyślni właściciele budynków, ogrzewając mieszkania pozbywają się śmieci, nie zważając na skutki swojego postępowania. Spalanie śmieci w piecach domowych przynosi dużo szkody w naszym zdrowiu i komforcie życia. Dodatkowo za czyn ten grozi grzywna w wysokości do 5.000 zł.
    Piece domowe nie są przystosowane do spalania śmieci, gdyż proces spalania odpadów wymaga znacznie wyższych temperatur. Spalanie w takich warunkach powoduje osadzanie się tzw. "mokrej sadzy" w przewodach kominowych, a to może prowadzić do zapalania się instalacji grzewczej, popękanie komina, zaczadzenia, a w najgorszym przypadku do pożaru  budynku mieszkalnego.
Spalanie odpadów  w piecach jest także przyczyną odkładania się szkodliwych substancji w glebie, które powoduje zatruwanie uprawianych  w przydomowych ogródkach warzyw i owoców.   
    Za „pozorne oszczędności” podczas spalania odpadów płacimy własnym zdrowiem i zdrowiem swoich najbliższych. Narażamy swój dom na poważne niebezpieczeństwo.

Redaktor:

Piotr Łuczak

Ilość wyświetleń:

2271

Źródło:

Straż Miejska

Ostatnia zmiana:

2009-12-22 10:05:58

Utworzony:

2009-12-22 10:02:02

Historia zmian


Sputnik Software