Urzad Miejski Strzelno Wyszukiwane słowo:


Licznik odwiedzin
6905108
od 02 marca 2005Aktualności » Gminne

Rób coś! Kochaj kogoś! Nie rób krzywdy nikomu! Żyj poważnie!
RÓB COŚ! KOCHAJ KOGOŚ! NIE RÓB KRZYWDY NIKOMU! ŻYJ POWAŻNIE!

    Dnia 30 listopada br. strzeleńska publiczność zgromadzona w Domu Kultury znajdującym się przy ul. Gimnazjalnej przekonała się, że spektakl teatralny jest niewątpliwie jedną z najbardziej intrygujących form przekazu nurtujących nas dylematów. Wszystko za sprawą Amatorskiego Teatru Profilaktycznego „Rozdarta kurtyna”, który współpracując z inowrocławskim Teatrem Otwartym „ITO”, zaprezentował spektakl pt. „Bez skutków ubocznych”. 
    Młodzi ludzie występujący na scenie, poruszyli problem otaczającego nas świata, który przepełniony agresją, budzi w nas poczucie bezsilności. W natłoku wszechobecnych informacji o kradzieżach, morderstwach i przemocy, egzystencja współczesnego człowieka zdaje się być wypełniona paniką. Artyści przełamując barierę bierności, podjęli się próby odnalezienia przyczyn istniejącego porządku świata. 
    Rezultat tych poszukiwań z pewnością nikogo nie przepełni dumą. W istocie okazuje się, że źródłem zła jest zarówno ludzki egoizm jak i samouwielbienie. W takim razie kto lub co, pomoże pokonać panującą nikczemność? Oczywiście niezwykły lekarz, który przysłuchując się i obserwując zlęknionych nienawiścią artystów, stwarza magiczną receptę, dzięki której możemy zmienić okrutną rzeczywistość. W skład niezastąpionego lekarstwa wchodzi wszystko to, co budzi w nas człowieczeństwo, czyli: wiara, nadzieja, miłość, pokój, uśmiech, życzliwość, optymizm, zjednoczenie z naturą oraz harmonię ze światem. Człowiek przeobraża się wykorzystując powyższe wartości, które pomagają odnaleźć właściwą drogę. Artyści uzewnętrznili to poprzez znaną od stuleci symbolikę kolorów. Zamieniając czarne stroje na oczyszczającą biel. 
    Na koniec przedstawienia widzowie otrzymali intrygujący przepis na cały rok. Każdy kto z niego skorzysta, może być pewien, że zagwarantuje sobie tym samym pomoc w przezwyciężeniu gorszych dni i zapewni dobry dzień, zarówno sobie, jak i swojemu otoczeniu. Najważniejsze jednak jest to, że nie powoduje on skutków ubocznych! 
    Nie pozostaje wiec nic innego jak zastosować się do słów jednej z aktorek: RÓB COŚ! KOCHAJ KOGOŚ! NIE RÓB KRZYWDY NIKOMU! ŻYJ POWAŻNIE!
    Na scenie swoje umiejętności aktorskie zaprezentowali członkowie Amatorskiego Teatru Profilaktycznego „Rozdarta kurtyna”, którzy są wychowankami Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. dra J. Cieślewicza w Strzelnie: Joanna Błaszczak, Marlena Borzykowska, Adrian Kukowski, Miłosz Nietz, Agata Rutkowska, Michał Socha, Sylwia Zwolska i Sebastian Żuk.
    Strzeleńskich aktorów wspomógł Teatr Otwarty „ITO” w skład którego wchodzą: Miłosz Jackowski, Filip Jasik, Krystian Krzywdziński, Sylwia Modrzyńska, Damian Noszkowicz, Zofia Sprada i Natalia Wójciak, 
    Reżyserii spektaklu podjęła się Elżbieta Piniewska, która na co dzień zajmuje się prowadzeniem sekcji teatralnej w inowrocławskim Domu Kultury. Jest ona również nauczycielem języka polskiego w liceum Jana Kasprowicza, do którego uczęszcza młodzież należąca do „ITO”. 
    Aktorom obydwóch zespołów teatralnych należą się słowa uznania. Udowodnili bowiem że nie boja się sceny i w znakomity sposób radzą sobie z tremą. Walczyli nie tylko słowem, ale wypracowanym gestem. Na uznanie zasługuje zwłaszcza etiuda „białych rękawiczek”, podczas której artyści kunsztownymi ruchami dłoni ukazali w sposób symboliczny poszukiwanie granicy zła i przejście przeobrażonego człowieka na stronę dobra. 
    W ramach zadania pn. „Amatorski Teatr Profilaktyczny ROZDARTA KURTYNA”, został także zorganizowany wyjazd do Teatru Animacji w Poznaniu, gdzie podczas "Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY IV” (16 listopada 2009) strzeleńska młodzież mogła przyjrzeć się profesjonalnej grze czeskiego zespołu aktorów Teatru Lalek Radost z Brna, występującego w przedstawieniu, pt. „Smok i sok”.
    Całe zadanie zrealizowano pod egidą Uczniowskiego Klubu Sportowego „Piast” przy OSW w Strzelnie, a bezpośrednio zaangażowane w to przedsięwzięcie były: Magdalena Budkiewicz i Lilianna Machura (wychowawczynie Internatu OSW), a także wolontariuszka Jagoda Stefaniak.
    Stronę finansową, która umożliwiła realizacja zadania, zapewniło dofinansowanie ze środków Gminy Strzelno oraz wsparcie sponsorów – Banku Spółdzielczego w Strzelnie oraz Z.H.U. „Auto Naprawa Marcin Kucharski” w Strzelnie.

Redaktor:

Piotr Łuczak

Ilość wyświetleń:

3114

Źródło:

Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Strzelnie

Ostatnia zmiana:

2009-12-04 08:14:43

Utworzony:

2009-12-04 08:09:14

Historia zmian


Sputnik Software