Urzad Miejski Strzelno Wyszukiwane słowo:


Licznik odwiedzin
6896137
od 02 marca 2005Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzelnie » Aktualności

Orkiestra Dęta OSP w Strzelnie na przeglądzie orkiestr strażackich w Śliwicach
Orkiestra Dęta OSP w Strzelnie na przeglądzie orkiestr strażackich w Śliwicach

    Jak co roku nasza Orkiestra Dęta stara się uczestniczyć w przeglądach orkiestr strażackich. Są one sprawdzianem przygotowania muzycznego, a także dają możliwość dalszego awansu i uczestnictwa wybranych (najlepszych) zespołów w dalszych zmaganiach już na szczeblu międzywojewódzkim albo ogólnopolskim. Z naszego województwa na awans skazanych jest po zmaganiach konkursowych zgodnie z regulaminem 5 orkiestr. Aby do tego doszło trzeba stoczyć boje konkursowe. W bieżącym roku takie zmagania toczyły się (lub toczyć się mają) w trzech miejscach. 
    21 czerwca 2009 r. już po raz 10 mała miejscowość w Borach Tucholskich – Śliwice gościła konkursowych uczestników. W malowniczo położonej gminnej wsi urodził się przed laty Leon Landowski. Dla nie wtajemniczonych dodam, że można go nazwać, jeśli nie Michaelem Jacksonem to co najmniej Stingiem muzyki na orkiestrę dętą w Polsce. Ten uznany kompozytor patronuje przeglądowi, stąd nie dziwi, że utwór twórcy jest pozycją obowiązkową do wykonania przez wszystkie orkiestry. Nawiasem mówiąc to on właśnie stał się kluczem do niewątpliwego sukcesu naszego zespołu. 
    W tegorocznym konkursie brało udział zgodnie z jubileuszowa cyfrą 10 orkiestr ze wszystkich zakątków naszego województwa. Poziom wykonania był różny, choć dla podkreślenia powagi sytuacji trzeba dodać, że ciągle się on podnosi (więc nie jest wcale tak łatwo). Pierwsza część konkursu zawsze stanowi pokaz marszowy. Nie jest to mocny punkt naszego zespołu, więc z mieszanymi uczuciami rozpoczynaliśmy część koncertową. Pikanterii dodaje fakt, że nasz kapelmistrz Jacek Jackowski korzystając z własnego środka transportu (tudzież nawigacji satelitarnej) zagubił się w Borach Tucholskich i na przemarsz dodarł doprawdy na ostatnia chwilę. Nie zraziły go jednak te nieprzychylne okoliczności przyrodniczo - geograficzne, a także nie najszczęśliwsze losowanie kolejności występów (bo jako trzeci zespół z kolei graliśmy). Wtedy nie tylko trzeba dobre wrażenie na komisji zrobić, ale i dowieźć je do końca konkursu a wiadomo, że inne orkiestry gruszek w popiele nie zasypują. Dość powiedzieć, że ręka kapelmistrza uzbrojona w batutę (made in China) doprowadziła orkiestrę do jednego z trzech równorzędnych wyróżnień. Na dodatek otrzymaliśmy jeszcze wyróżnienie za obowiązkowy utwór wykonując wyróżniający się najeżeniem trudności technicznych „Krakowiak” L. Landowskiego (żadna z orkiestr nie poważyła się na taką muzyczną jazdę bez trzymanki czcząc patrona festiwalu wykonaniem o wiele łatwiejszych utworów). Jak na wstępie zaznaczyliśmy aby znaleźć się w gronie pięciu wybrańców muszą odbyć się wszystkie konkursy. Myślimy jednak, że startujemy z uprzywilejowanej pozycji (podpartej pucharem za „Krakowiaka” czyli obowiązkowy utwór). 
    O wynikach ostatecznych i ewentualnym awansie z pewnością e-czytelników poinformujemy.

                                                                                                          Orkiestra OSP

Redaktor:

Piotr Łuczak

Ilość wyświetleń:

3188

Źródło:

Piotr Barczak

Ostatnia zmiana:

2009-07-02 08:23:42

Utworzony:

2009-07-02 08:14:49

Historia zmian


Sputnik Software