Urzad Miejski Strzelno Wyszukiwane słowo:


Licznik odwiedzin
6827065
od 02 marca 2005Turystyka » Zabytki

Ciekawostki o rotundzie św. Prokopa

Najstarsze elementy kościoła zbudowane są ze starannie obrobionych bloków granitowych, natomiast fragmenty ceglane są późniejsze. Najregularniejsze ciosy możemy zaobserwować w dolnych partiach świątyni, w arkadach i żebrach sklepieniowych.

 

Przy budowaniu Bazyliki św. Trójcy po raz pierwszy na Kujawach w XII wieku pojawiła się romańska cegła.

Mury rotundy są bardzo grube, jednym z najcieńszych miejsc kościółka jest wejście – 1,10 metrów.

 

Środkowa nawa główna, typowa do takich świątyń – kolista o średnicy 8,20 metrów jest zasklepiona kopułą wspartą na 8 żebrach, z których 2 tylko są przywrócone do pierwotnego wyglądu, natomiast pozostałe są zrekonstruowane współcześnie w  piaskowcu.

Prezbiterium jest wyjątkowo dla kościołów rotundowych w kształcie kwadratu o wymiarach 5 X 5 metra, ze względu na takie a nie inne prezbiterium okazuje się, że jest to jedyna tego typu rotunda w Europie.

 

Przylegająca od zachodu cylindryczna wieża ma średnicę 3,40 metrów.

 

Na wieży znajdują się 3 dzwony, które odlano w Toruniu w 1716 roku.

 

Gdyby zachował się oryginalny tympanon rotundy byłby najstarszym i jednym z najważniejszych tympanonów fundacyjnych w Polsce.

 

Wokół kościoła św. Prokopa znajdował się pierwszy cmentarz w Strzelnie, na głębokości ok. 2 metrów archeolodzy odkryli liczne pochówki okolicznych mieszkańców.

 

Kiedy funkcjonował jeszcze klasztor w XIX wieku, kościół był połączony z zabudowaniami klasztornym, otaczały go domy, szopy oraz wysokie mury.

 

Pierwotnie kościół był pod wezwaniem Świętego Krzyża, wezwanie na Św. Prokopa zmieniono w XVIII wieku.

 

Po prawej stronie wejścia do kościoła (na zewnątrz) na wysokości 13 warstwy kamienia od dołu znajduje się granitowy kamień (jest on otoczony czarną obwódką), na którym jest wyryty znak z anagramem imienia Piotr, prawdopodobnie fundatora. Identyczny znajduje się na głowicy kolumny spiralnej w kościele Świętej Trójcy.

Przez niektórych ten znak kojarzony jest ze swastyką, która w kulcie słowiańskim oznaczała ogień/słońce a w kulcie indyjskim życie. Od tego znaku Hitler zaczerpnął swój krzyż.

 

W 1928 roku zwiedził kościółek Nuncjusz Papieski – Arcybiskup Marmaggi, był także ówczesny Metropolita Krakowski Arcybiskup Sapieha (to on właśnie udzielał święceń dla Karola Wojtyły – późniejszemu Ojcu Świętemu),

 

Wiele znanych osób, które odwiedzają Strzelno pozostaje anonimowymi (chociażby ambasador Szwecji w 2002 roku i wielu innych),

 

W świątyni nabożeństwa odbywają się tylko na specjalne okazje: turyści z kapłanem, ślub,

 

Wielki Czwartek przeniesienie do ciemnicy, koncerty starożytne oraz ostatnio wystawy malarstwa i rzeźby,

Redaktor:

Grzegorz Sienkiewicz

Ilość wyświetleń:

17007

Źródło:

Grzegorz Sienkiewicz

Ostatnia zmiana:

2006-01-04 12:37:29

Utworzony:

2006-01-04 12:36:47

Historia zmian


Sputnik Software